Kako izvršiti promjenu nad vlasništvom priključka?
Potrebno je dostaviti rješenje o nasljeđivanju, kupoprodajni, darovni ugovor i sl. u odjel prodaje Sisačkog vodovoda.
Potrebna dokumentacija?
Potrebna dokumentacija za priključak na vodovodnu i kanalizacijsku mrežu
Da li je voda ispravna za ljudsku potrošnju?
Usluga javne vodoopskrbe odvija se sukladno zahtjevima propisanim normom sustava upravljanja sigurnošću hrane, odnosno vode za ljudsku potrošnju ISO 22000:2005.
Provjeru zdravstvene ispravnosti i sukladnosti vode za ljudsku potrošnju svim pokazateljima vode koji su propisani Pravilnikom o parametrima sukladnosti, metodama analize, monitoringu i planovima sigurnosti vode za ljudsku potrošnju te načinu vođenja registra pravnih osoba koje obavljaju djelatnost javne vodoopskrbe (NN 125/17) provodi prema godišnjem Planu uzorkovanja Služba kontrole kvalitete vode Sisačkog vodovoda d.o.o. i Služba za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije stalnim praćenjem (županijski monitoring).
Gdje Sisački vodovod d.o.o. nakon primjedbe potrošača o kvaliteti vode na kućnoj instalaciji uzima kontrolni uzorak?
Nakon pritužbe potrošača o kvaliteti vode na kućnoj instalaciji Sisački vodovod d.o.o. uzima kontrolni uzorak na vodomjeru ispred kućne instalacije gdje je utvrđena neispravnost vode. Prema Zakonu o vodi za ljudsku potrošnju (NN 56/13, NN 64/15, NN 104/17) u slučaju utvrđivanja odstupanja od parametara sukladnosti na mjestu potrošnje vode namijenjene za ljudsku potrošnju, a koja su posljedica neprikladne unutarnje mreže ili njezinog lošeg održavanja, odgovornost za odstupanja snosi vlasnik unutarnje mreže. Vodovod je odgovoran za zdravstvenu ispravnost vode do mjesta preuzimanja – vodomjera.
Da li je “bijela voda” zdravstveno ispravna?
Pojava “bijele vode“ posljedica je prisustva zraka koji može ući u vodoopskrbni sustav za vrijeme aktivnosti redovitog održavanja (otklanjanje kvarova, ispiranje i sl.) i ostati “zarobljen” u obliku sitnih mjehurića. Kada pustite vodu i nestane tlaka iz slavine, otopljeni zrak izlazi na površinu, voda vrlo brzo postaje bistra, te je u potpunosti zdravstveno ispravna za ljudsku potrošnju.
Jednostavnim postupkom možete provjeriti da li je razlog “bijeloj vodi” otopljeni zrak:
- U čistu prozirnu čašu ulijte „bijelu vodu“ iz slavine.
- Nakon kratkog vremena primijetiti ćete da se voda bistri od dna prema vrhu dok se svi mjehurići zraka ne oslobode na površini.
Zašto se u vodi ponekad osjeti miris klora?
Postupkom dezinfekcije voda postaje sigurna za ljudsku potrošnju jer se uništavaju svi eventualno prisutni mikroorganizmi i onemogućava širenje zaraznih bolesti koje se mogu prenositi vodom.
Dezinfekcija vode u našem sustavu provodi se klorovim dioksidom. Proces dezinfekcije strogo je kontroliran na dnevnoj bazi i koriste se najniže doze koje su potrebne da održe vodu zdravstveno ispravnom na putu kroz vodoopskrbni sustav do krajnjeg potrošača.
Količine klordioksida koji se koriste u obradi vode, količine njegovih nusprodukata (kloriti i klorati) u vodi za ljudsku potrošnju, te mirisi povezani s uporabom klordioksida ne predstavljaju rizik za zdravlje ljudi.
Mirisi u većini slučajeva, prema istraživanjima, potječu od reakcije plinovite faze klordioksida (prisutnog u vodi) s organskim kemikalijama u zraku kućanstva.
Zašto kod prokuhavanja vode na stijenkama i dnu posude ostaje bijeli talog?
Kamenac je naslaga minerala koja se prvenstveno sastoji od anorganskih soli kalcija i magnezija (karbonati, bikarbonati, sulfati, nitrati i dr.) koje čine tvrdoću vode, a izlučuje se kod zagrijavanja vode kao bijeli talog na dnu posude ili na grijačima kućnih aparata (bojleri, kuhala za vodu i sl.). Promjenom tlaka u sustavu može doći do ljuštenja vodenog kamenca sa stijenki cijevi ili grijača, što potrošač može primijetiti na mrežici slavine kao pijesak ili ljuskice. Kamenac ne može nastati u ljudskom organizmu, jer organizam uzima kalcijeve i magnezijeve ione onoliko koliko treba, a višak izbacuje. Kamenac u bubrezima i žuči je organskog porjekla (oksalati, salicilati dr.) i nije povezan s tvrdoćom vode. Upravo je jedan od savjeta za spriječavanje stvaranja kamenaca u organizmu piti dovoljne količine tekućine, najbolje vode.