Osiguranje zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju jedna je od osnovnih mjera zaštite zdravlja ljudi, odnosno jedna od općih mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti ( NN 79/07, NN 43/09, NN 113/08, NN 43/09, NN 130/17, NN 114/18, NN 47/20, NN 134/20, NN 143/21), a provodi se zaštitom izvorišta vode za ljudsku potrošnju, pročišćavanjem vode, izgradnjom i održavanjem vodoopskrbnih objekata u ispravnom sanitarno-tehničkom i higijenskom stanju, te ispitivanjem kvalitete vode izvorišta i zdravstvene ispravnosti vode u vodoopskrbnoj mreži.
Javni isporučitelj vodnih usluga mora kontinuirano provoditi kontrolu zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju u skladu sa Zakonom o vodi za ljudsku potrošnju (NN 30/23), Pravilnikom o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (NN 64/23, NN 88/23) i Pravilnikom o sanitarno-tehničkim i higijenskim uvjetima koje moraju ispunjavati građevine za vodoopskrbu i poslovanje u njima (NN 88/23). Sisački vodovod d.o.o. ima ovlaštenje za obavljanje djelatnosti ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju za vlastite potrebe. Redovitim ispitivanjem dobivaju se osnovni podaci o kakvoći sirove vode, učinkovitosti rada postrojenja za obradu vode i kvaliteti vode za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnoj mreži.
Kvaliteta sirove vode – rijeke Kupe, vode nakon pojedinih faza pročišćavanja i vode u vodospremi Sv. Trojstvo analizira se u pogonskom laboratoriju na lokaciji pogona u Gornjim Mokricama, Petrinja.
Kontrola kvalitete vode za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnoj mreži provodi se u Službi kontrole kvalitete vode koja se nalazi na lokaciji u Sisku sukladno Planu uzorkovanja (godišnji i mjesečni) kojim su određena mjesta uzorkovanja, učestalost i vrste analiza.
Služba vodoopskrbe i Služba kontrole kvalitete vode primaju i pritužbe građana na kvalitetu vode, nakon čega se pristupa interventnom uzorkovanju i ispiranju cjevovoda, a iste radnje poduzimaju se i nakon sanacije lomova na profilu cjevovoda od i iznad Ø 200.

Sukladno čl.51. stavku 1. važećeg Zakona o vodi za ljudsku potrošnju ispitivanje vode na vodocrpilištu na parametre skupine B provodi se jedanput godišnje tijekom hidrološke godine, a analizu obavlja Hrvatski zavod za javno zdravstvo ili Zavod za javno zdravstvo Sisačko – moslavačke županije. Na ispitivanje vode na vodocrpilištu na odgovarajući način se primjenjuju odredbe propisa kojima se uređuje identifikacija vode za ljudsku potrošnju, ali kod tumačenja pojedinačnih parametara ne smije se izjednačavati pojam sirove vode u prirodi i vode za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnom sustavu.
Kontrolu zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju, prema županijskom monitoringu, provodi Zavod za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije, a službene kontrole povremeno provodi sanitarna inspekcija.
REZULTATI ISPITIVANJA
Osnovni fizikalno – kemijski i mikrobiološki parametri kvalitete vode za ljudsku potrošnju za razdoblje 01.01.2024. do 31.12.2024.
Osnovni fizikalno – kemijski i mikrobiološki parametri sirove vode rijeke Kupe za period od 01.01.2024. do 31.12.2024.
Osnovni fizikalno – kemijski i mikrobiološki parametri kvalitete vode za ljudsku potrošnju za razdoblje 01.01.2025. do 31.03.2025.
Osnovni fizikalno – kemijski i mikrobiološki parametri kvalitete sirove vode rijeke Kupe za period od 01.01.2025. do 31.03.2025.
Tvrdoća i kationi otopljeni u vodi za razdoblje od 01.01.2025. do 31.03.2025.
Ispitni izvještaj – sirova voda – rijeka Kupa – B analiza – 2024. god.
Ispitni izvještaj – voda za ljudsku potrošnju – B analiza – 2024.god.
Rješenje-utvrđuje se da interni laboratorij Sisačkog vodovoda d.o.o. ispunjava uvjete internog lab.za ispitivanje vode
Rješenje-odstupanje vrijednosti indikatorskog parametra od MDK vrijednosti
COVID 19 – Voda za ljudsku potrošnju
PL-WSP-5 Operativni plan mjera za slučaj izvanrednih onečišćenja voda – svibanj 2023.
Kako smanjiti potrošnju vode i odgovorno je upotrebljavati
Kako izbjeći rizike zbog stagnantne vode
Procjena rizika kućne vodoopskrbne mreže